MENU

Naše tipy na udržitelnější svatbu

Za hranicemi je téma ekologické svatby stále více populární. Pokud se ale nerozhodnete vyrazit na radnici po svých a neuzavřete sňatek pouze v doprovodu svědků, tak o zcela ekologické svatbě nemůže být řeč. Ačkoli my fandíme i těm nejmenším svatbám, pokusíme se Vám dát tipy na to, jak si udělat šetrnější svatbu k životnímu prostředí a nevzdat se svých přání a představ. 

1. Svatební místo 

Většina myšlenek u svateb začíná s otázkou: “Kde?” Vlastně většina začíná otázkou: “Vezmeš si mě?”, ale budeme předpokládat, že to už máte za sebou. 🙂 Začněte tím, že vyřadíte místa s dalekým přejezdem. Také je ideální, pokud se obřad i následná zábava odehrává na jednom místě. Podaří-li se Vám omezit auta a cestování, je rázem svatba o něco ekologičtější. 

Pokud se přeci jen nepodaří vybrat místo blízko bydliště, zajistěte pro svatebčany společnou dopravu. Nemusí se jednat pouze o autobus. I vláček nebo třeba historická tramvaj udělají ze začátku svatby neobvyklý zážitek. A nepůjde jen o ekologičtější variantu, vznikne tak prostor i pro nápaditosti. Na Vaše blízké může již čekat welcome drink nebo i první občerstvení. Během cesty mohou od Vás dostat potřebné informace (formou dopisu nebo je může čekat rovnou usměvavá osoba, která bude svatebčany o všem potřebném informovat nebo je cestou bavit). Mohou prostě již relaxovat a dobře se bavit mezi sebou.  

Vidíte? Ekologičtější varianta než v případě, že pojede každý svým vlastním autem. 

Pokud stále tápete s výběrem svatebního místa, můžete se podívat na článek tady 

2. Lokální dodavatelé a sezónní produkty 

V konkrétních místech se pokuste domluvit, zdali by bylo možné pracovat se sezónním ovocem a zeleninou, místním masem apod. Pokud se rozhodnete o šetrnější způsob veselky, jídlo by nemělo cestovat přes půl světa na Váš stůl. Dobře promyslete i množství jídla, aby nezbývalo. Pokud přeci jen na nějaké zbytky dojde, nechte si je zabalit a darujte je svým svatebčanům, sousedům nebo komukoli, koho uznáte za vhodné. 🙂  

Také si domluvte, aby nedocházelo k servírování v plastech. Do plastu se počítají i mlíčka ke kávě nebo medíky k čaji. Pokud dojte na výjimky, které jinak než v plastu doručit nelze, myslete na jejich následnou recyklaci.  

V případě, že není dostatek skla a mělo by být doplněno plastovým nádobím, pak jsou lepší alternativou kompostovatelné kelímky. 

Nezapomeňte, že ani kadeřnice, fotograf nebo kameraman nemusí cestovat přes celou republiku. V každém kraji se najde někdo, kdo je šikovný a rád se účastní Vašeho svatebního dne. 

3. Svatební oznámení 

Svatební oznámení je nedílnou součástí každé svatby. Vykřiknout do světa, že se budete brát a že chcete mít svou rodinu a přátele u toho. Nejekologičtější cesta je cesta online. Ze zkušenosti s nevěstami ale víme, že dávají ve velké většině přednost papírové formě. Potom si myslíme, že recyklovaný papír by měla být jasná volba. Zručnější z Vás si je mohou vyrobit i třeba ze dřeva. 

4. Svatební šaty 

Šaty půjčené se využijí hned několikrát, rozhodně šetrnější způsob. My můžeme doporučit Jitku z Férovek. Férová půjčovna autorských a originálních svatebních šatů. 

Pokud si ale přeci jen přejete šaty koupit, oslovte české švadlenky a nechte si ušít takové šaty, které půjdou využít i po svatbě nebo půjdou snadno přešít tak, že v nich uděláte parádu ještě mnohokrát.  

5. Výzdoba a květiny 

Shodneme se, že pokud přemýšlíte o svatbě, která nezatěžuje tolik životní prostředí, není možné nechat si dovážet dekorace z Číny a kupovat květiny bez rozmyslu. Většina z nich totiž z Čech rozhodně nepochází a váží k nám dalekou cestu. Našimi oblíbenými květinovými kouzelnicemi jsou holky z Kytky od potoka. K přírodě a kytkám se chovají s respektem. Tato lokální květinová farma Vás zaručeně nezklame. A pokud snad máte obavu, že Vaše možnosti tak budou omezené, opak je pravdou. Kytky dle sezóny mají své kouzlo a rozhodně se nemusíte bát, že by Vaše svatební výzdoba strádala. 

Plno dekorací si zvládnete vyrobit. Probudíte v sobě kreativní duši a ušetříte naši planetu.  

6. Svatební dary 

Pokud si ani zde nechcete pokazit svoje snažení, doporučujeme vypracovat seznam darů, abyste nedostali nic, co opravdu nevyužijete, a navíc si svatebčané nebudou muset lámat hlavu, jak Vám udělat radost. Velkým trendem jsou peníze, ale my doporučujeme i zážitky. Strávit první rok manželství krásnými aktivitami a na výletech, které Vám darovali Vaši nejbližší, je úžasný start Vašeho společného života. 

Na závěr bychom Vám chtěly připomenout, že nikdo a nic není dokonalé. Každá snaha k lepšímu se počítá. Nemusíte být stoprocentní, abyste byli úspěšní. Na začátek stačí jen pár změn k lepšímu a jednou se trend eko svateb dostane i k nám.  

Držíme Vám palce! 

Zpět na výpis