MENU

Bílá sezóna. Sezóna svatebních šatů.

Už na podzim při plánování workshopu “Jak se stát svatebním fotografem” nám bylo naprosto jasné, že sezóna svatebních šatů je na vrcholu. Nové kolekce čerstvě pověšené na ramínka, nová svatební sezóna za dveřmi, zástupy nevěst na zkoušku, svatební veletrhy a možnosti zajímavých spoluprací. Mezi tímto vším nyní balancují všechny svatební salóny. Nebo aspoň ty, které svou práci dělají opravdu dobře a jejich šaty se na ramínkách dlouho neohřejí.  

Zajímalo nás pár aktuálních témat a oslovily jsme s nimi tyto svatební salóny – Férovky, V bílém a Studio Yoora. V každém z nich najdete jiné šaty, jiné styly, stejně jako se liší jejich majitelky. Přesto je každý z těchto salónů krásný a plný úžasných šatů i nápadů.

Tady jsou naše otázky, které jsme každé z nich položily:

  1. Slyšely jsme, že ve svatebním salonu se nezastavíte po celý rok. Jak se vyvíjí Vaše práce v průběhu roku?  
  2. Co je pro Vás v tomto zimním období pracovně nejdůležitější dokončit/udělat/připravit? 
  3. Co připravujete pro svatební sezónu 2020? Jaké jsou trendy? 
  4. Kdybyste se příští rok vdávala, které šaty z Vaší kolekce byste si vybrala? 
  5. Proč je pro Vás tahle práce ta pravá? Co Vás na ní baví? 

Který ze salónů a z dam osloví Vás? Kam vyrazíte pro své vysněné šaty?:)

Férovky

Z Férovek, tedy z férové půjčovny autorských a originálních svatebních šatů, jsme vyzpovídaly zakladatelku a majitelku Jitku. Pokud Vám záleží na tom odkud Vaše svatební šaty budou pocházet, u Férovek jste rozhodně správně. Všechny šaty jsou šité s láskou, v důstojných podmínkách a mají svůj fér příběh.

1. Slyšely jsme, že ve svatebním salonu se nezastavíte po celý rok. Jak se vyvíjí Vaše práce v průběhu roku?   

Ano, je to tak. I když jsou svatby většinou od května do října, ve Férovkách se nezastavíme po celý rok. 

Na podzim, tedy přibližně od listopadu, začínáme zkoušet na novou sezónu. Většinou se v této době hlásí nevěsty, které se chystají vdávat v zimě nebo brzy na jaře. Zkoušek ale stále není tolik a my se můžeme věnovat i jiným věcem. Proto se vydáváme na různé veletrhy, které se v tomto období konají a rádi se jich účastníme, jelikož máme příležitost seznámit potenciální zájemkyně s naším konceptem. Taky v tomto období fotíme různé svatební editorialy, což mě moc baví. Je super, že se můžu potkat i s jinými dodavateli, což je dost inspirující a vždy mě to nabije novou energií. 

Od ledna do března pak nastává doba největší vytíženosti salónu. Dveře se u nás netrhnou. Zkoušíme, vybíráme a radíme nevěstám, které šaty jsou pro ně právě ty nej. Od dubna do října pak šaty upravujeme, šijeme, přešíváme a předáváme k výslednému vyvedení na světlo světa. Ale u toho všeho už musíme začít promýšlet novou sezónu a hledat nové šaty…  

2. Co je pro Vás v tomto zimním období pracovně nejdůležitější dokončit/udělat/připravit?  

Určitě chci připravit prostory salónu pro návštěvy nevěst a jejich doprovod. Je velmi důležité, aby se u mě cítily dobře. Je to pro ně často stresující a zároveň vzrušující období. Chci proto vytvořit atmosféru, kde se budou cítit pohodlně a budou si moct v klidu vybrat. Pak je určitě samozřejmě připravit šaty samotné… Určitě se chci taky věnovat svému webu, jehož podoba mě trochu trápí. Bohužel mi na něj nezbývá dost času, který by si zasloužil. Chtěla bych, aby jeho prostřednictvím mohly budoucí nevěsty více nahlédnout do života Férovek a hlavně aby si mohly pro svůj velký den lépe vybírat ze šatů, které nabízíme. 

3. Co připravujete pro svatební sezónu 2020? Jaké jsou trendy?  

Většinu šatů pro sezónu 2020 už máme připravených v salónu. Tento rok máme nově k dispozici šaty z kolekce Madory, které jsou šité na Moravě v Mikulově. Určitě jde o šaty více krajkové, než jsme ve Férovkách zvyklí, tudíž nám hezky doplní ty, které jsme měli doposud k dispozici. Také bychom některé naše kousky, které nám jen tak visí na štendru, chtěli přešít a dát jim nový život. Osobně bych se chtěla ještě více než v minulých letech věnovat upcyklingu a zároveň o tom víc psát. Chystám ještě nějaké novinky, které jsou pro Férovky velkou výzvou, ale vše je zatím v plenkách, proto o tom raději ještě pomlčím… 

O trendech jinak moc nerada mluvím. Myslím si, že je důležité, aby se nevěsta v šatech cítila dobře a šaty ji lichotily. Myslím, že není potřeba sledovat trendy. Každá nevěsta ty své šaty určitě pozná. 

Kdybych se ale měla nějakou cestou vydat, tak tím bude minimalismus. Držím se hesla „méně je někdy více“. To je to v čem se cítím dobře. 

4. Kdyby ses příští rok vdávala, které šaty z Vaší kolekce by sis vybrala?   

Asi ty moje ????. Minimalistické, s láskou šité v Čechách. 

5. Proč je pro Tebe tahle práce ta pravá? Co Tě na ní baví?  

Tak to je dobrá otázka. Kdyby ses mě zeptala před šesti lety, budu ti říkat, jak je učení dětí můj život a jak mě to naplňuje. Po narození dcerky se mi ale život otočil o 180 stupňů. Je to celkem dlouhý příběh, ale ve zkratce: miluji práci s lidmi, miluji módu, v práci musím být kreativní a smysluplnost práce je pro mě na prvním místě. Naštěstí mi to všechno Férovky nabízí. 

V bílém

Ze Znojemského salónu V bílém ukojila naši zvědavost majitelka Eva. Celý projekt vznikl při hledání těch pravých svatebních šatů pro její mladší sestru, dnes už u Evy najdou ty své vysněné spousty nevěst. V bílém hledejte boho šaty, i pokud máte nemalé nároky. Šaty se mohou chlubit svou jedinečností, originalitou a jsou ušity z velmi kvalitních látek a materiálů.

1. Slyšely jsme, že ve svatebním salonu se nezastavíte po celý rok. Jak se vyvíjí Vaše práce v průběhu roku?   

Nezastavíme, tempo naší práce nijak nekolísá. Největší díl prvních měsíců v roce patří nevěstám, které vybírají své šaty pro danou sezónu. Každé nevěstě věnujeme dostatek času a prostoru pro výběr těch svých vysněných, upozorňujeme na jednotlivé přednosti a detaily šatů, aby ženám v zápalu zkoušení nic neuteklo a mohly se dobře rozhodnout. Další díl naší práce v  první třetině roku spočívá v  navrhování a tvoření vlastní kolekce v  naší dílně. Je to velmi vzrušující a ohromující činnost, protože vám pod rukama a společnou prací vznikají vzácné, hand-made kousky. V letních měsících probíhají úpravy šatů na míru nevěstám, ladění posledních detailů a změn a předávání šatů před a po svatbě. Nevěstám z větších dálek umožňujeme předávání šatů přímo v  Praze, Brně, Olomouci nebo Ostravě. Je to velmi hektické období, zároveň však přináší obrovskou odměnu ve formě nadšení a spokojenosti našich klientek. Konec léta a podzimní měsíce patří studentkám a jejich maturitním plesům a samozřejmě i nevěstám, které přicházejí vybírat své šaty na další rok. Loni jsme se zkouškami svatebních šatů skončili až v  polovině prosince. Napříč rokem také stále sledujeme nejnovější trendy, přehlídky, oslovujeme dodavatele, vyjednáváme podmínky a nakupujeme nové modely. Takto se nám například v  loňském roce podařilo dostat na český trh modely izraelských návrhářů Rish Bridal a Solo Merav. Přesto, že se jedná o nákladné investice, jsme nesmírně nadšeni, že můžeme ženám v  České republice nabídnout unikátní světové nefalšované bohémské modely. 

2. Co je pro Vás v tomto zimním období pracovně nejdůležitější dokončit/udělat/připravit?  

Jak je již řečeno výše, činnosti se prolínají napříč rokem. Nejdůležitější jsou pro nás nyní nevěsty, které si přichází vybrat své svatební šaty, a tvoření vlastních modelů.  

3. Co připravujete pro svatební sezónu 2020? Jaké jsou trendy?  

Pro svatební sezónu 2020 máme připravené již zmíněné bohémské modely izraelských návrhářů Rish Bridal a Solo Merav a také amerických Maggie Sottero, Midgley a Rebeccy Ingram. Jedná se o lehounké nevyztužené, krajkové modely s výraznou kulatou nebo hranatou vlečkou. Nevěsta v 21. století nebude pro krásu nijak trpět, krása musí být pohodlná a tomu se vše přizpůsobuje… Upouští se od těžkých materiálů a mnoha vrstev, naopak se do popředí dostává hra více materiálů a vzorů a hra barev. Naše šaty stojí na prolínání různých typů krajek a různých odstínů bílých a béžových barev. Máme za to, že šaty musí nevěstu doplnit nikoli překřičet. Nevěstu netvoří jen šaty, významnou roli hrají čím dál více i doplňky, jako je výrazná „střapatá“ svatební kytice, externí vlečka z ramen, ozdoby a pokrývky hlavy jako jsou dlouhé závoje nebo květinové čelenky, do popředí se dostávají také koruny (ala Troian Bellisario) nebo orientální ozdoby hlavy. Visací výrazné náušnice a také krajkové ozdoby paží, popř. i náramky. Doplňky jsou často podceňované nebo na ně nevěsty nemají odvahu, snažíme se to změnit a komplementy nabízet a zkoušet. 

4. Kdyby ses příští rok vdávala, které šaty z Vaší kolekce by sis vybrala?   

To je těžká otázka, protože mám blízko ke dvěma směrům, a to k  naprostému minimalismu – to bych volila úplně hladký overál s extravagantními doplňky anebo k  bohémskému stylu, a to bych vzhledem k mému věku volila úzké nevyztužené krajkové šaty s hranatou vlečkou a rovněž by nechyběly výrazné doplňky. 

5. Proč je pro Tebe tahle práce ta pravá? Co Tě na ní baví?  

Svoji pracovní kariéru jsem začala v  korporátním finančním sektoru, později jsem kvůli rodině přešla do školství, kde působím jako pedagog, takže mám tu přednost, že práce v  salonu je můj skutečným koníčkem a kreativní realizací. Takové postavení je úžasně osvobozující, protože nenabízíme šaty, které se neslučují s našim stylem jen proto, abychom pokryly poptávku. Umožňuje nám to také posouvat hranice vnímání krásy a nabízet ženám šaty, o kterých netušily, že by se jim mohly líbit a být v  nich sama sebou. Situace nás nenutí zaplavovat trh dalšími lacinými /polskými a čínskými/ kopiemi, ale naopak seznamovat nevěsty s originální světovou módou nebo, jak jim ráda říkám, uměleckými díly.  

Studio Yoora

Studio Yoora založila jak uvnitř tak z venku krásná návrhárka Zuzana Kedroňová. Každé svatební šaty jsou autorským originálem, přičemž jsou tvořeny z přírodních certifikovaných materiálů. Ve Studiu Yoora najdete šaty mnoha druhů, jednoduché i zdobené . Nechybí jim osobistost a ženskost. Zuzanka působí na Slovensku, ale pro radost nás všech, otevřela showroom i v Praze.

1. Slyšely jsme, že ve svatebním salonu se nezastavíte po celý rok. Jak se vyvíjí Vaše práce v průběhu roku?   

Minulá sezóna 2019 bola veru celkom pilná. V ateliéri sme sa nezastavili prakticky od konca januára po začiatok decembra. V januári sme absolvovali množstvo stretnutí s novými nevestami. Skúšali rôzne druhy šiat a pripravovali skúšobné modely. Postupne počas skúšobné modely dostávali už reálnejšie kontúry, menili sa na rozpracované šaty z finálných materiálov. Svadobná sezóna vyvrcholila na prelome júla a augusta. Počas týchto mesiacov sa berie najviac párov a my sme odovzdávali jedny šaty za druhými. Približne od septembra sa začína pracovať na novej kolekcii, ktorú sme začiatkom decembra vypustili do sveta. Nasledovalo pár týždňov oddychu a teraz sme už späť v ateliéri v plnom pracovnom nasadení. 

2. Co je pro Vás v tomto zimním období pracovně nejdůležitější dokončit/udělat/připravit?  

Zimné obdobie, ako jediné v roku je obdobie realtívneho pokoja a oddychu. Keďže sa počas leta, kedy je najviac svadieb, nedokážeme odtrhnúť na dovolenku, alebo inú formu oddychu, vianočné a povianočné obdobie je to jediné, kedy si vieme naplánovať aj dlhší relax.  

Kolekciu na rok 2020 sme úspešne spustili začiatkom decembra, bol to pre nás veľmi dôležitý deadline. Koncom januára plánujeme pár svadobných výstav, na ktoré sa už teraz veľmi tešíme. Momentálne, trošku prerábame ateliér, takže aj toto sú príjemné zmeny, ktoré nás najbližšie týždne čakajú.

3. Co připravujete pro svatební sezónu 2020? Jaké jsou trendy?  

Nová kolekcia už uzrela svetlo sveta. Je mierne iná, ako naše dve predchádzajúce, ale stále s rovnakým rukopisom. Stále si dávame záležať na jemných, splývavých líniách, sofistikovaných detailoch a hlavne pohodlí, ktoré materiály z ktorých tvoríme prinášajú. Predchádzajúca kolekcia Serendipity bola zameraná hlavne na geometrickú čipku, minimalistické strihy, kolekcia Grace je snúbením elegancie, florálných vzorov a ženskosti. 

Aj napriek tomu, že svadobné trendy sledujeme, moc sa nimi neriadime. Snažíme sa počúvať hlavne naše nevesty, ktorých spätné väzby nás inšpirujú pri tvorbe. 

4. Kdyby ses příští rok vdávala, které šaty z Vaší kolekce by sis vybrala?   

Mám dvoch favoritov – z kolekcie Limerence šaty ANIKA a z kolekcie Grace nohavicový kostým CALIPSO. Možno by som si zvolila oba, Anika na obrad a Calipso ako popolnočné. 

5. Proč je pro Tebe tahle práce ta pravá? Co Tě na ní baví?  

Nikdy by som nepovedala, že sa dá do prace zaľúbiť. Túto moju lásku som si uvedomila asi po prvých desiatich „vydatých“ nevestách.  

Vtedy mi došlo, že sa každé ráno s radosťou teším do ateliéru a večer mi je normálne ľúto keď odchádzam domov. Nesmierne ma táto práca so šťastím naplňa a posúva ďalej. Každé prekážky beriem ako výzvu sa niečo nové naučiť a profesne sa posunúť.

Samozrejme sú momenty, kedy horia termíny a ako naschvál sa mi nič nedarí, ale snažím sa aj tieto momenty brať ako stavy chvíľkového vypätia, ktoré sa následne vykompenzujú spokojnými nevestami.

My jsme moc rády, že jsme mohly nahlédnout do práce krásných a úspěšných žen, které mají co nabídnout. Jen těžko bychom se rozhodovaly, které šaty jsou ty pravé. Které šaty padly do oka Vám? Nebo který salón Vás oslovil?

Dejte nám vědět do komentářů, jsme zvědavé.

Zpět na výpis

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.