MENU

Kamera, klapka á akce! Roman Bezděk

Našli jste toho pravého a plánujete si říct vzájemné ano. Gratulujeme.

Čeká vás teď ale další velká výzva – vybrat pro váš velký den ty pravé dodavatele. Kameramana a fotografa je podle nás třeba vybírat obzvlášť pečlivě. Mají totiž důležitou roli, a to zachytit Váš den přesně tak, jak ho sami prožijete. Musí dokázat vytvořit vzpomínku, ke které se budete moct vracet i po letech a znovu cítit tu energii. A aby tohle dokázali, budou s Vámi od rána do večera. Celičký den se kolem vás budou motat. Rozhodně to tedy chce někoho s kým se budete cítit uvolněně a bude vám jednoduše fajn.

Jednoho skvělého a pohodového kameramana jsem pro vás vyzpovídaly. Jeho práce mluví sama za sebe, ale osobní seznámení můžeme jen doporučit.

  1. Odkud pocházíš a jak ses dostal ke kameře? 

Narodil jsem se v Šumperku, malém městě na Moravě, kterému se říká brána do Jeseníků. Vyrůstat v obklopení hor bylo kouzelné a jsem za to do dnešního dne vděčný. Po střední škole jsem odešel studovat produktový design do Ústí nad Labem, což už nebyla taková hitparáda (směje se), především co se města týče.

Ke kameře jsem se dostal úplnou náhodou o pár let později, pracoval jsem zrovna na bakalářské práci a nastoupil na brigádu do firmy Hilti, kde sháněli grafika a někoho, kdo bude natáčet jednoduchá interní videa. Natáčení, postprodukce i samotná práce s kamerou mě ihned zaujala a já se tak rozhodl, že to je to pravé, čemu se chci dále věnovat. Design a umění jsou však stále mým koníčkem a velkou inspirací. Rád spojuji koníčky s prací, svoje úplně první videa jsem natáčel na cestách do zahraničí a mojí ideou je zachytit pomocí objektivu jedinečnost okamžiku. 

  1. Na co se v průběhu svatby zaměřuješ? Co se snažíš zachytit? 

Každá svatba je jiná, to je jedna z věcí, která mě na svatbách tolik baví. Samotné očekávání před příjezdem na místo obřadu, určitá nejistota, v jaké náladě bude rodina nevěsty a ženicha, lehká nervozita, do čeho se člověk vrhá, to vše patří ke svatebnímu natáčení. Snažím se vždy zachytit co nejvíce emocí. Vím, že už to může znít jako klišé, ale bez toho se dle mého názoru nedá tvořit poutavé video.

V momentě, kdy shlédnete svatební klip a máte pocit, že pár alespoň trochu znáte, považuji video za dobře zpracované. Toho docílíte jakýmsi scénářem a tím, co máte možnost udělat při střihu videa. Jako kameraman a fotograf máte jedinečnou příležitost vyprávět příběh dvou lidí vlastním způsobem, což je dar tohoto řemesla. Vzhledem ke studiu a koníčkům jsem si vždy zakládal na estetice a kompozici jednotlivých scén, na druhou stranu mě baví vyprávět příběh tak, jak se opravdu stal, nerad věci zbytečně přikrášluji. Tak jako hodně lidí v tomhle oboru trpím jakousi obsedantně kompulzivní poruchou. 😀 Nerad bych také uměle cílil na dojetí jakéhokoli diváka, zkrátka pokud byla svatba jednou velkou párty, mělo by to vyzařovat také ze svatebního filmu.  

  1. Na jak dlouhý videoklip se mohou novomanželé těšit?  

To záleží na přání novomanželů, jako základ nabízím video v délce 3 až 4 minuty. Samozřejmostí je také nabídka delšího videa zpracovaného do 30 minutového filmu. Svatební videa prošla velkou změnou v posledních 15 letech, ne každý si tedy přeje mít „pouze“ 4 minuty ze svého jedinečného dne. Nově nabízím i předsvatební natáčení, kdy se s párem odebereme na jejich oblíbené místo a tam společně 3 hodiny tvoříme něco jako intro pro jejich svatební klip. Pokud budoucí novomanželé chtějí, mohu použít také některá jejich rodinná videa, například ze zásnub, nebo narození dítěte a pozvednout tak jejich svatební klip zase o stupínek výš.

Hudba a zvuk je ve videu stejně podstatnou částí jako obraz, novomanželé mají možnost si sami zvolit skladby z audio knihoven, nebo nechat výběr čistě na mém uvážení. Na předsvatební schůzce také konzultujeme voiceover, tzn. zda-li si přejí pouze hudební klip, nebo jej chtějí doplnit svatebním slibem, přáním, či proslovem.. 

  1. Co Tě na svatbách baví úplně nejvíc? 

Lidé. Jsem moc rád obklopen usměvavými lidmi, kteří si chtějí naplno užít svatební den a být tam jeden pro druhého. Já jsem vděčný za každou příležitost, kdy toho mohu být součástí. Baví mě i kooperace se svatebními fotografy, náhled do jejich tvůrčího procesu a poznávání nových kolegů. Nezapomenutelné  je pro mě i to, když odevzdám hotové video novomanželům a Ti jsou z něj nadšení. Baví mě také sledovat práci mých kolegů svatebních kameramanů a občas mě zamrzí, že na svatbách potkávám ,,jen,, fotografy 😀  

  1. Příští rok se budeš sám ženit. Z toho máme velkou radost a moc gratulujeme. Zajímá nás, jestli budeš sám kameramana na svatbě mít a podle čeho se rozhoduješ při výběru?  

Děkuji, zatím mám jasno pouze s výběrem fotografa a skvělých koordinátorek.. 🙂 Moc rádi bychom s Patricií měli i svatební video, ale výběr je pro nás více než náročný. V ideálním případě bych oslovil vynikající Kacofilms, nebo Maru films,  ale to je  bohužel úplně mimo náš rozpočet. Máme zhruba 2 – 3 tipy, ale finální rozhodnutí jsme zatím neudělali. Zásadní je pro nás samotný kameraman, nebo dvojice kameramanů, abychom se v jeho přítomnosti cítili přirozeně a sedli jsme si po lidské stránce.

Každý samozřejmě řeší cenu a kvalitu práce, ale například společný humor je pro nás důležitým faktorem. Plánuji požádat některé kolegy, se kterými jsem se již seznámil, byť třeba jen formou chatu. Stejný postup bych doporučil každému, kdo hledá fotografa a kameramana pro svůj velký den. Myslím si, že je podstatné si uvědomit, že během celého dne máte tyto dva lidi neustále takříkajíc za zadkem. Je tedy žádoucí abyste si vzájemně rozuměli. I proto se sám s klienty vždy osobně scházím na předsvatební schůzce. Pokud to nejde jinak, telefonujeme si alespoň přes Skype.   

  1. Řekl bys nám na závěr nějaký vtipný příběh ze svatby, kde jsi sám potřeboval kuráž? 

Myslím si, že trochu té kuráže jakožto kameramani, fotografové a do jisté míry scénaristé potřebujeme vždycky. Pokud mám ale říct, kdy jsem jí potřeboval nejvíc, byla to nejspíš moje úplně první svatba. Do té doby jsem měl zkušenosti převážně z ateliérového natáčení a pár firemních eventů, kde jsou scény předem připraveny a je dán jasný scénář. Podržel mě tehdy zkušený fotograf, který však do svatby příliš nezasahoval a mně tak tehdy ještě bez mého vědomí určil směr, jakým budu později chtít svatby natáčet a jak k této práci budu přistupovat. Tak jako u každé jiné práce člověku chvíli trvá, než si osvojí jednotlivé techniky a najde si svůj rukopis.

Kuráž jsem potřeboval i v momentě, kdy jsem jedné slečně fotografce řekl, že póza zdvižených prsteníčků proti objektivu opravdu nepůsobí přirozeně a že bych ji chtěl požádat, abychom již tyto scény nevytvářeli. Nevěsta s ženichem mi pak večer děkovali, prý sami nechtěli fotografku urazit a mluvit jí do jejího řemesla.

Věřím však, že fotografové to s námi kameramany také nemají jednoduché, o to vice si vážím lidí, se kterými jsem schopen perfektně spolupracovat a celý svatební den si tak ještě více užít! Takových je naštěstí drtivá většina.   

Zpět na výpis

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *