MENU

Nejlepší knihy 2019

Rok 2019 ještě není u konce. Obě máme ještě velké čtecí plány na vánoční svátky, kam dobrá kniha rozhodně patří – k dobrému vínku, ke kávičce s cukrovím, ke krbu na zasněžené chatě po rodinné vymrzlé vycházce. Přesto ale už nyní máme své letošní favority, o které se s vámi chceme podělit.

Eva

Kromě cestování je mou velkou vášní čtení. Tahle vášeň je stejná jako ta první, spojena s poznáním a se zábavou. I když je potřeba pečlivě hledat čas, kterého se mi věčně nedostává, kradu i třeba jen malé chvilky, abych si knížku otevřela a nechala se přenést do jiného světa.

Rok 2019 byl dost pestrý. Mísila se zvědavost nad novými knihami, sebevzdělávaní i nostalgie z knih, které jsem četla už dávno. Navíc jsem se tento rok poprvé vrhla na podcasty. Do teď mě mluvené slovo doprovázelo jen v autě při dlouhých cestách, a to v podobě audioknih. Bylo ale na čase objevit i podcastový svět. Došlo to tak daleko, že si od Ježíška přeji bezdrátová sluchátka, abych si mohla trochu času ukrást i během venčení mého čtyřnohého chlupáče. On totiž Bubák má energie ukrutně moc, a protože stále nevím, kde se „vypíná“, naše vycházky jsou opravdu dlouhé a poctivé.  

Zpátky ale ke knihám. Kdybych měla vyzdvihnout, která z knih mě oslovila za tento rok nejvíc, byla by to pro mě těžko zodpověditelná otázka. Nerada srovnávám nesrovnatelné, a to by se při této různorodosti zajisté dělo. Jestli ale ještě hledáte dárek pod stromeček pro své blízké a rádi byste sáhli po knize, mohu určitě doporučit:

Faktomluva 
Chcete-li obdarovat někoho, kdo je tak trochu černá kronika a rád si stěžuje na dnešní svět, Faktomluva je správná volba. Nebo pokud sami někdy propadáte pocitu, že jde vše od deseti k pěti, doporučuji přečíst. Svět je lepší, než se někdy může zdát a Hans Rosling to umí dokázat na příkladech a příbězích, za pomoci statistik, a navíc velmi zajímavým a čtivým způsobem.

Autismus a chardonnay  
Martin Selner má můj velký obdiv. Pracuje jako asistent ve stacionáři zaměřeném na lidi s poruchou autistického spektra. O příbězích a situacích z každodenního života svých dětí píše blog a vydal tuto stejnojmennou knihu. Každý příběh je krátký, zato velmi úderný. Sklenička či rovnou lahev se ke čtení rozhodně hodí. I když na autismu není rozhodně nic k smíchu, humor je to jediné, co někdy zbyde. A tak nebudu lhát, smála jsem se. A smála jsem se hodně. Zároveň ale každý příběh ve vás zanechá mnohem víc než letmé pobavení… Já si právě donesla domů druhý díl.

Brave, not perfect a Bez filtru 
JJestli máte (vy nebo někdo vám blízký) doma holčičku a rádi byste z ní měli spokojenou a zdravě sebevědomou holku, co se nebojí žít život šťastně a po svém, je tohle čtení určitě pro Vás. Každá z knih úplně jiná, každá úžasně inspirující.

Hana 
Hanu jsem si pořídila ze zvědavosti. Líbil se mi obal (i když dobře vím, že takhle se knížka nevybírá, ale stalo se). O Haně ani autorce Aleně Mornštajnové jsem v tu chvíli nic nevěděla. Místo oddychového čtení se pod obalem skrýval velmi silný příběh. Příběh, který vychází ze skutečných událostí. Příběh jedné rodiny, který autorka nepředstavuje v jedné časové lince. Tuhle knihu rozhodně nenecháte rozečtenou a jsem si jistá, že na ni po dočtení jen tak nezapomenete.

Agáta 

Knížky byly můj společník od vždycky. Miluji to zejména při cestování a na cestách jsem prakticky od dítěte. Nejdříve jako sportovkyně při přejezdech na turnaje a zápasy a po vysoké při poznávání koutů našeho světa.  

Moc ráda čtu motivační a seberozvojové knihy, protože mám plno snů a knihy mi je pomáhají plnit. Nechci vyznít jako intelektuál, protože to rozhodně nejsem. Proto na sebe prásknu, že si velmi ráda odpočinu i u romantického románu plného lásky a kýče.

Jako máma si na knížky hledám čas už trošku hůř a nebudu se vymlouvat, není to o nedostatku času, ale o prioritách a momentálně u mě často vyhrává spánek. Mamky jistě pochopí. Každopádně jsem si přes desítku knížek vychutnala a vybrala ty, co jsou jako dárek za mě moc fajn.

Malý tip na úvod. Zmíním aplikaci Audible. Aplikace plná audioknih, která je za mě geniální, pokud těžko hledáte čas na skutečné čtení nebo chcete cesty autem nebo s kočárkem využít naplno. A teď už jdeme na to. #nenisponzorovano

Jak drahé je zdarma 
Dan Ariely je ekonom nebo přesněji behaviorální ekonom, který popírá dokonalé prostředí a rozhodování spotřebitelů. Popisuje, jak celou tržní ekonomiku ovlivňuje marketing a emoční rozhodování lidí. Geniální na této knížce je, že to podává velmi zábavnou a vtipnou formou. Pobavíte se, v mnohém se najdete a uvědomíte si, jak jednoduchý to s námi “marketýři” mají. Skvělá kniha snad pro každého, zasmějete se, a ještě se dozvíte užitečné věci.

Letting go 
Jednou z nejpalčivějších otázek všech dob je: „Jak se mohu zbavit negativních myšlenek a emocí?“ a v této knize autor radí velmi jednoduché metody. Kouzlo spočívá v tom, že musíte trénovat a trénovat. Na celé knize si cením nejvíce to, že nabádá, abychom procítili všechny naše emoce a pocity bez výčitek, přijali je a pracovali s nimi. Úzkosti, nepohoda, strach nebo závist, to všechno se děje a je to přirozené. Díky Davidu R. Hawkinsovi budete pozitivnější, empatičtější a zralejší než kdykoli předtím. Knížka je vhodná spíše pro ty, co mají rádi seberozvojové knihy a neježí se jim chlupy při troše duchovnějších témat.

Jen aby, řekla moje žena 
Zde jde čistě o zábavu. Michael Třeštík posbíral statusy za pár let a vydal je jako knížku. Kniha plná humoru, ironie a za mě i inteligence. Tahle knížka Vám žádné moudro nepřinese, ale bude se Vám po přečtení pár vtípků dobře spát. Doporučila bych těm, co mají rádi suchý humor s trochou ironie.

Hana 
Nakonec jsem nemohla jinak a musela vybrat Hanu. Uchvátila mě. Téma druhé světové války, ale jinak. Jinak, než jsem zvyklá. Psáno tak jednoduše a lehce o něčem tak vážném. Jeden příběh ze tří pohledů, krásně propojené, smysluplné a propracované. Příběh Vás pobaví, pohladí na duši, rozesmutní a dost možná i rozbrečí. Jsem si skoro jistá, že Vás nadchne. Knížku bych doporučila úplně každému, i těm, co téma války nemají rádi, tento silný příběh si je získá.  

Budeme moc rády, pokud nám dáte vědět, jestli i Vás v posledním roce nějaká kniha zaujala. Inspirací na další čtení a do dalšího roku rozhodně nepohrdneme.

Zpět na výpis

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *