MENU

Svatební místa, která nás chytla za srdce

Stále si lámete hlavu, kde se budete brát? Chcete krásné a vkusné místo, kde je milý personál, nic není problém, na všem se pohodově domluvíte a ještě si svatbu užijete? Tak taková místa známe a vybraly jsme si dvě, která jsme pro Vás vyzpovídaly.

Přečtěte si rozhovor s milým Petrem ze statku Všetice nedaleko Prahy a s Janou ze stodoly Suška na Jižní Moravě u Znojma.

Váš statek je skutečně kouzelné místo pro svatbu. Jak u Vás vznikl nápad pořádat zde svatby?

Statek Všetice: V prvopočátku byl statek zamýšlen jako jezdecký klub. Postupem času dotazy veřejnosti a především snoubenců přivedly pány majitele na myšlenku, že krásných míst na svatbu je opravdu pěkná řádka, ale pokud hledáte místo v přírodě,  s cateringem, ubytováním a všemi službami v jednom, Váš výběr se rapidně zúží. Takže právě naše lokalita a možnosti, které areál skrývá byly impulsem vybudovat Statek Všetice a vytvořit pro snoubence jediněčné místo pro svatby. 

Stodola Suška: Ten nápad dostala nejmladší dcera majitelů. Ona i její manžel jsou architekti a nynější podoba stodoly je vlastně jejich dílem, a to nejen po stránce architektonické, ale hodně věcí ve stodole realizovali vlastníma rukama. Jejich svatba byla také první, která se ve stodole konala. Pár týdnů před jejím konáním ve stodole trávili většinu času, aby se vše stihlo. Navíc jejich svatba byla opravdu vydařená, večer se rautu účastnilo skoro 200 hostů a zábava byla skvělá. Všichni byli z jedinečné atmosféry místa nadšení. Byl to skvělý začátek!

Spousta nevěst se obává ve svůj svatební den počasí, jak se s touto případnou nepřízní vyrovnáte? A existuje nějaká srandovní historka z propršeného dne?

Statek Všetice: Počasí zůstává jednou z mála věcí, kterému nelze poručit. Člověk se musí nad situací povznést a pokud prší, není to přeci nic jiného než padající štěstí. Důležité je, mít se před deštěm kde schovat, což u nás není problém, dokonce ve třech variantách. V dosti případech lze využít jen lehkou pomoc deštníků a venkovního prostředí se nevěsta nemusí vzdát. Skvělý fotograf si poradí se vším a originální a krásné fotky jdou vytvořit za každého počasí.

Obřadní místo na statku Všetice

Stodola Suška: Znojmo je statisticky místo s největším počtem slunečních dní v České republice a špatné počasí u nás řešíme opravdu jen výjimečně. V případě, že opravdu celý den prší, koná se i obřad v interiéru stodoly. Přeneseme slavobránu, podpisové místo, případně i sezení pro svatebčany dovnitř k velkému obloukovému vchodu na zahradu. Místa je tu dost a tak to zatím nikomu nezpůsobilo výraznější zklamání. Párkrát se nám stalo, že jsme prostě stihli vykonat venkovní obřad těsně před další přeháňkou. Nevěsty, které se obávali deště párkrát i nakoupily pro svatebčany deštníky, ale nakonec je nepoužité přibalovali k výslužce.

Obřad ve stodole Suška / Jitka Houzarová | www.zaraphoto.com

Pro kolik maximálně lidí jste schopni svatbu zajistit? A nabízíte také ubytování?

Statek Všetice: Naše služby jsou komplexní, nabízíme vše na jednom místě: obřad, hostinu, ubytování a zábavu. Pro letošní rok jsme kapacitu navýšili a sjednotili. Zvládneme uspořádat hostinu pro 130 hostů, které i ubytujeme. 

Stodola Suška: Stodola je ideální pro svatby od 80 do 140 hostů, k hostině dokážeme usadit až 150 hostů. Formou rautu pojme stodola i výrazně více hostů.

Začínali jsme jen s pronájmem stodoly jako svatebního místa. Časem jsme ale zjistili, že ubytování velkého počtu svatebních hostů je častá otázka, kterou snoubenci řeší, a ne vždy se jim podařilo hosty ubytovat spolu na jednom místě ve standardu, který by je těšil. To nás vedlo v zásadnímu rozhodnutí. Nedaleko stodoly v obci Kravsko jsme odkoupili zchátralý objekt bývalé keramičky a z úcty k bohaté historii místa a tradici jsme ho zachovali. Hlavní budova areálu nyní slouží jako penzion a barokní sál, který také nabízíme jako naše druhé svatební místo a už si získává svoje fanoušky. 

Krásná stodola Suška / Jitka Houzarová | www.zaraphoto.com
Areál statku Všetice

Nedílnou součástí každé svatby je jídlo a pití. Jak dokážete vycházet snoubencům vstříc?

Statek Všetice: Myslím, že sem se skvěle hodí věta Tomáše Bati: Náš zákazník, náš pán. V případě pití snad neexistuje žádné nejde. Nápoje objednáme my, nebo si nějaké speciality dovezou snoubenci sami. Nejčastěji jsou to nějaké archivní lahve, které schovávají tatínci/ dědečci na slavnostní chvíle. Co se cateringu týče, s naším šéfkuřem je skvělá domluva a vyplnil již nejedno kulinářské přání. Bez problémů zvládneme celo veganské či vegetariánské menu. Nebráníme se ale ani jednotlivým položkám, které mohou snoubenci dovézt, pokud se jedná o rodinné recepty či zahraniční speciality. 

Statek Všetice

Stodola Suška: O catering se ve stodole Suška stará zkušený tým kuchařů z naší vlastní restaurace. Základní nabídka svatebního menu je velmi široká. Nabízíme 8 druhů polévek, 8 druhů předkrmů, 14 druhů hlavních chodů, 10 druhů dezertů, 10 druhů salátů, 20 rautových variací, nabízíme i opékaní na rožni nebo grilování, včetně vegetariánských i čistě veganských jídel. Svatbu ve stodole často děláme i pro snoubence ze zahraničí nebo mezinárodní páry, takže máme zkušenosti s nestandardními požadavky. Vždy se snažíme vyjít snoubencům vstříc, nicméně jsme zastánci toho názoru, že jídlo je na svatbě základ, a tak děláme jen ta jídla, u kterých jsme si jisti, že udržíme jejich vysokou kvalitu. 

 Na co jste na Vašem statku skutečně pyšní? 

Statek Všetice: To je těžká otázka, vzhledem k tomu, jak dlouhou dobu jsem se statkem spjat, osobně jsem pyšný na spoustu věcí. Vyzdvihl bych ale prostředí statku. Pohled ze svatebního mola na vodní hladinu při východu slunce nejde popsat, na ten k nám musíte přijet. Nesmím opomenout zrekonstruovanou stodolu, kde se odehrává většina svateb. Nebojím se nazvat, že ten prostor je dokonalý i bez dekorací. No a do třetice opět  zmíním naši kuchyni. S našimi kuchaři nejde držet dieta. 🙂

Stodola Suška: Stodola Suška dřív sloužila jako zámecká stodola, ve které se sušilo obilí, odkud pochází i její jméno, které jsme z úcty k místní tradici také zachovali. Je to jedna z mála dochovaných stodol v tomto stylu a my se stále snažíme, aby byla autentická. Týká se to celého inventáře – stoly, židle, sudy, kredence, dekorace, všechno u nás má opravdovou patinu, nejsou to žádné rekvizity. Co je naší opravdu srdcovou záležitostí jsou stylové dekorace. Čerpáme inspiraci v každém ročním období. Nebráníme se náročným instalacím ani těm prostým. Stodole Suška sluší obojí 🙂 Každý rok se navíc snažíme přijít s něčím novým, zatím se nám to doufám daří… 

Proč byste si Váš statek vybrali?

Statek Všetice: Pro mě je statek již srdeční záležitost a jasná volba pro vlastní svatbu. Nemůžete snoubencům nabízet místo na svatbu a to místo nemilovat. Klientům představuji statek takový jaký je, stejně tak jako naše služby. Žádné přemlouvání a nucení. To kouzlo si musí snoubenci najít sami.

Stodola Suška: Je prostě krásná! 

Vzhledem k událostem posledních týdnu se nám hrnou dotazy ohledně storno poplatků, musím se tedy zeptat. Jak se finančně vypořádáváte v případě zrušení svatby?

Statek Všetice: Situace, která momentálně panuje není pro široké spektrum lidí nejlepší. Snažíme se se snoubenci jednat stále pozitivně a přesouvat svatby na druhou polovinu tohoto roku. V některých případech,  přesouváme na rok 2021. Za předpokladu, že snoubenci nechtějí a nebo nemohou, z důvodu nejistoty zavřených hranic svatbu přesouvat, jejich zálohy jsou v plné výši vraceny zpět. 

Stodola Suška: Je to opravdu náročné období, nikdo jsme to nečekali, nemohli jsme se na podobnou situaci nijak připravit. Musím ale poděkovat našim zákazníkům, většina z nich situaci bere takovou, jaká je a svatby hromadně neruší. My se všem snažíme vyjít vstříc a nabízíme náhradní termíny v tomto nebo příštím roce. Zatím jsme se s většinou klientů dohodli. Všichni bedlivě sledujeme situaci a jakmile to bude možné hned se opět vrhneme do práce. Na první svatbě budeme asi slavit všichni!

Máte se svatbami plno zkušeností, podělíte se s námi na závěr o Váš tip, jak si svatbu skutečně užít?

Statek Všetice: Soustřeďte se jeden na druhého,  na své hosty, kteří v ten den chtějí být s Vámi,  na skvělé jídlo a jedinečnou atmosféru. Neznám žádný jiný den, který Vám tak rychle uteče, jako ten svatební. V tento den není místo na starosti. Buďte šťastní a v pohodě. To jsou základní ingredience pro dokonalou svatbu 

Statek Všetice

Stodola Suška: V poslední době se snažíme našim klientům „radit“ asi tomto duchu. „Svatba u nás bude krásná a dobře zorganizovaná, jídlo bude výborné, o nic z toho se nemusíte starat. Soustřeďte se pouze na to, aby se hosté skvěle bavili!” Náš tip je tedy soustředit se na dobrou zábavu.

Zpět na výpis

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *